Başkanımız Sn. Hasan Hüseyin Bayram EGE TV 'nin Canlı Yayın Konuğu Oldu

Başkanımız Hasan Hüseyin Bayram, 2 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00'te, Ege TV'de yayınlanan Bakış Açısı programında Nurcihan Bahtiyar'ın konuğu oldu.

Türk ev tekstili sektörünün dünyadaki konumu ve koronavirüs salgını döneminde sektörün gündeminde yer alan konular hakkında bilgi veren Başkanımız Hasan Hüseyin Bayram katıldığı programda; 2019 yılında tüm dünyadaki gerçekleşen Ev tekstili ihracatının 98 milyar dolar olduğunu belirtirken Türkiye'nin ev tekstili ihracatının 3.2 milyar dolar seviyesinde olduğunu vurguladı.

Türk ev tekstili sektörünün, Dünyanın en büyük ilk dört tedarikçi ülkesinden biri olduğunun altını çizen Hasan Hüseyin Bayram; "Sektör olarak 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Dünyada ev tekstili sektöründe gerçekleştirilen en büyük iki fuardan birini 26 yıldır düzenliyoruz. Ocak ayında da Almanya'da düzenlenen Heimtextil Fuarı'na 307 sanayicimizle katılarak adeta Avrupa çıkarması yaptık. Bu yıl için hedeflerimiz çok büyüktü ancak koronavirüs her şeyi alt üst etti” şeklinde konuştu.

Salgının sektöre olan ekonomik etkilerini de değerlendiren Bayram; sektördeki işletmelerin büyük bir bölümünün tedbir amaçlı olarak salgın nedeniyle kapalı olduğunu ve yaşanan bu krizin daha önceki yıllarda yaşanan krizlere benzemediğini ifade etti.

Başkanımız Hasan Hüseyin Bayram; hükümet tarafından alınan tedbirlerin de yerinde ve sektöre katkı sağlayan nitelikte olduğunu belirterek alınması gereken ek tedbirler konusunda açıklamalar yaptı. "Yurt dışı ihracat alacaklarımızın Eximbank ihracat sigortası kapsamına alınmasını istiyoruz. Önümüzdeki dönemde yurt dışı alacaklarımızı tahsil etme sürecinde hukuki desteğe ihtiyacımız olacağını öngörüyor ve bu konuda destek verilmesini bekliyoruz. Bu taleplerimizi iş birliği yaptığımız STK'lar aracılığıyla hükümete de ileteceğiz” şeklinde açıklama yapan Bayram; telekonferans ile üyeleri ile bir araya gelerek bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdiklerini de ifade etti.

EGE TV ‘de yayınlanan programının tamamını dilerseniz aşağıdaki link vasıtasıyla izleyebilirsiniz.

 

 

 

PAYLAŞ